Seçeceğiniz otel ve oda tercihine göre hac programı değişkenlik göstermekle birlikte kısa dönem hac 15 gün, uzun dönem hac 45 gün sürmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı hac bedelini (oda tercihli) kişi başı en düşük 15 bin, en yüksek 21 bin riyal olarak belirlemiştir. Otel tercihinde bulunanlar için bu rakam değişkenlik gösterebilir. Ancak kesin fiyat Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Suudi Arabistan yetkilileriyle yapacağı görüşmelerin ardından netleşecektir.

Diyanet İşleri Başkanlığı web sitesinden ya da kayıt yaptırdığınız ilin müftülüğünden alabilirsiniz.

Ödemeler Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapılacaktır.

Pasaportunuzu alırken mutlaka çıkış yapacağınız günden başlamak üzere en az 180 gün geçerli olması gerekiyor. Daha az günün olması halinde çıkışınıza izin verilmeyecektir. Hac kurasına göre gideceğiniz zamanlar belirleneceği için pasaportunuzun geçerlilik süresi en az bir yıl olmalıdır.

18 yaş ve üzeri erkekler ile 45 yaş üzeri kadınlar için; pasaport, 2 adet arka fonu beyaz vesikalık ya da biyometrik fotoğraf gerekiyor.

18 yaş altı erkekler ve 45 yaş altı kadınlar için; beraberinde mahrem olarak gidecek gidecek 18 yaşından büyük erkek mahremi ile birinci dereceden akraba (baba, eş, dayı, amca, oğul, kayınpeder, erkek torun, damat, erkek yeğen, erkek kardeş, dede) olduğunu gösteren vukuatlı nüfus cüzdanı örneği yeterlidir.

Oda kriterleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmektedir. Buna göre;

  • Oda tercihli hac tipi; Mekke-i Mükerreme’de Mescid-i Harama en fazla 7 kilometre

Medine-i Münevvere’de ise Merkeziye’de veya Mescid-i Nebevi’ye en fazla 700 metre mesafede yer alan binalarda,

  • Otel 1 hac tipi; Mekke-i Mükerreme’de Mescid-i Haram’a en fazla 500 metre mesafede, Medine-i Münevvere’de ise Merkeziye’de,
  • Otel 2 hac tipi; Mekke-i Mükerreme’de Mescid-i Haram’a en fazla 1000 metre mesafede, Medine-i Münevvere’de ise Merkeziye’de,

yer alan otellerde kalabilirsiniz.

  • Oda tercihli hac tipi; isteğe göre iki, üç ya da dört kişilik odalarda,
  • Oda 1 hac tipi; iki kişilik odalarda,
  • Oda 2 hac tipi; iki ve üç kişilik odalarda

Konaklama yapılıyor.

İsteğe göre eş ya da diğer arkadaş / akrabayla oda seçimi yapılabiliyor. Ancak aynı odada kalacak kişilerin aynı hac tipini seçmesi ve mahremiyet açısından sakıncalı bir durum olmaması gerekiyor.

Hayır gerekmiyor. Önceki yıllara ait kayıtları otomatik olarak yenileyen bir sistem bulunuyor.

Hac ile ilgili başvuruların tamamı kura usulüyle belirlendiği için buna kesin cevap verilmesi mümkün değil. Ancak her geçen yıl kura torbasındaki başvuru sayısı arttığı için geçmişte kayıt olanların kendisinden sonra kayıt olanlara göre daha fazla şansı oluyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği programa göre en kısa süreli hac programı 13-18 gün sürmektedir. Buna uygun paketimizi tercih edebilirsiniz.

Hac ve umre sırasında yaşanabilecek olası sağlık problemlerine müdahale edebilmek için doktor ve sağlık ekibi Türkiye’den gelecektir. (Tercih eden misafirler Suudi Arabistan’da ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetini ücretsiz olarak alabilir.)

Torlak Turizm, sadece Diyanet İşleri Başkanlığı hac kurasında kurası çıkan hacı adaylarına hizmet vermektedir.

Kuradan önce vefat eden kimseye hac kurası çıksa bile kurası iptal edilir, yerine bir başkası hak iddia edemez. Ancak vefat kuradan sonra gerçekleşmişse ve hac kurası çıkmışsa vefat eden kişinin varislerinden birisi diğer varislerinin tamamının noterden bu konuda muvafakatname vermeleri koşuluyla vefat ede kişinin yerine hacca gidebilir.

Hac kurası çıkmış birisi, yaşlılıktan, hastalıktan dolayı hacca gidemeyeceğine dair bir hastaneden heyet raporu alması ve noterden ‘Şu kişiyi yerime vekil olarak hacca gönderiyorum’ ibaresi bulunan bir vekaletname vermesi halinde akrabası olup-olmadığına bakılmaksızın istediği kişiyi yerine vekil olarak hacca gönderebilir. Vekil olarak giden kişinin önceden hacca gitmiş olması ya da kuraya katılıp kurası çıkmamış biri olması bu durumu etkilemez. Vekil gittikten sonra vekil gönderen kişi hacca gitmiş gibi sayılır ve bir daha kuraya giremez. Sadece vekil gidecek kişinin TC vatandaşı ve mahrem sıkıntısının olmaması gerekiyor.

WhatsApp Hattı